Geoanaliz Yer Bilimleri


 Geoanaliz Yer Bilimleri

Geoanaliz Yer Bilimleri Ltd. Şti.

Geoanaliz Yer Bilimleri Ltd. Şti. 2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden mezun olan ve 2004 yılından itibaren Yer Bilimleri alanında çalışan D.Ortaç Alkan tarafından 2015 yılında kurulmuştur.

Çok önemli projelerde, Arkeojeofizik çalışmalar ( Arkeolojik Kalıntı Tespiti), Altyapı Tespit Çalışmaları,Tarihi Yapılarda Yapı Radarı Çalışmaları ve Zemin etüt çalışmaları firma tarafından başarılı bir şekilde tamamlanmış bulunmaktadır.

Firma ,Yeraltının Haritalanması, Yıkıcı Olmayan Etkisi ile Köprü ve Tünel Araştırmalarında, Yol Araştırmalarında, Arkeolojik Araştırmalarda, Yapı Analizinde, Çevre Araştırmalarına yönelik olarak Jeoradar ( Georadar / GPR ) hizmeti vermektedir. Yeraltı yapıları ve jeolojik unsurların 2 ve 3 boyutlu olarak görüntülenmesi ve haritalanması yapılabilmektedir.

Çalışmalar geçerli tüm standart (ASTM D4748, ASTM 6087ve ASTM 6432 ile AASHTO), yönetmelik ve teknik kurallara uyumlu olarak yapılmaktadır.

Firma, Jeoradar Çalışmalarında, İsveç yapımı “Geoscanner Sweden AB” marka “AKULA 9000 Kontrol ünitesi ve yine “Geoscanner “marka 70-200-300-1000 MHz kapalı sistem GPR antenlerini kullanmaktadır.

Geoscanners AB ürünü GPR Sistemleri, şu anda en kompakt ve başarılı GPR sistemlerinden biridir. Sistemler eş zamanlı ham veri akışını üzerindeki ekrandan iletir. Bu sayede çalışma sırasında gözlemlediğiniz ham veriden yola çıkarak gerekirse çalışmanın seyrini değiştirebilir veya yeni tarama modelleri oluşturabilirsiniz. Çalışma sırasında kolaylık sağlayan bir diğer husus ise Geoscanners AB’nin sunduğu önemli özelliklerden biri olan “air-coupled” yani yere temas etmeyen antenleri de sunmasıdır. Bu sayede anteni tespit ettiğiniz profiller boyunca hareket ettirirken araziden karşılaşacağınız engellere çok fazla takılmazsınız. Bir diğer farklı anten elektroniğine sahip “horn” özellikli antenler de sunulmaktadır. Bu sayede anteni bir araca yerleştirip seri veri toplayabilirsiniz.

Fakat unutulmamalıdır ki ham veri, konusunda uzman kişilerce GPR’ a özel veri – işlem yazılımlarında işleme tabii tutulup yorumlanmalıdır. Yine Geoscanners AB kendi veri – işlem yazılımı olan GPRSoft Pro ve 3D’yi de sunmaktadır.


Jeoradar (Yer Radarı / GPR) ile Arkeolojik Kalıntı Tespiti


Firma başta İstanbul olamak üzere Türkiye’ nin bir çok ilinde Jeoradar İle Arkeolojik Kalıntı Tespitine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Anıtlar Kurulu, İl ve İlçe belediyeleri, İl Müze Müdürlükleri tarafından istenen Jeoradar(Georadar/GPR) çalışmaları ilgili kurumların istemiş oldukları teknik yeterlilik ile raporlanıp, haritalandırılmaktadır. Firmamız bünyesinde bulunan farklı frekansta ki antenler ile 35-40 m. derinliğe kadar Jeoradar (Georadar/GPR) ile arkeolojik kalıntı tespiti mümkündür. Jeoradar (Georadar/GPR) yöntemi ile yapılan çalışmalar hem hızlı hem de uygun maliyetli olması açısından önemli bir tercih sebebidir. Jeoradarın cihazlarının yeraltına gönderdiği yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar birkaç cm. den bir kaç metreye kadar olan tüm arkeolojik öğelerin bulunup, haritalanmasına olanak sağlamaktadır. Firmamız Jeoradar (Georadar/GPR) çalışmalarında İsveç menşeli Geosacanner marka Jeoradar (Georadar/GPR) Cihazı, kontrol ünitesi ve antenlerini kullanmaktadır.

Jeoradar ( Yer Radarı / GPR ) ile Altyapı Tespiti
Firma Jeoradar İle Altyapı Tespit Çalışmaları yapmaktadır. Son yıllarda hasarsız altyapı tespitine olan ihtiyaç iş güvenliği mevzuatı gereği oldukça artmıştır. Yapılacak her türlü kazı öncesinde son derece hassas bir şekilde mevcut altyapıların hem konumu hem de derinliği net bir şekilde belirlenebilmektedir. Firma , Su hatlarını, Doğalgaz hatlarını, Fiber altyapı hatlarını, enerji hatlarını,telekomünikasyon hatlarını vb. altyapıları Jeoradar (Georadar / GPR) ile tespit edebilmektedir. Bu tür çalışmalar Jeoradar (Georadar/GPR) ile hem uygun maliyetli hem de kısa bir sürede yapılabilmektir. Firma, Telekomünikasyon şirketleri başta olmak üzere, yatay sondaj firmaları ve inşaat firmalarına Jeoradar (Georadar/GPR) ile Altyapı tespit çalışması hizmeti vermektedir. Bu sayede, kazı öncesinde can ve mal güvenliği açısından büyük problemler yaratabilecek tehlikeler önceden tespit edilip, önlem alınması sağlanabilmektedir.

Jeoradar (Yapı Radarı / GPR ) ile Tarihi Yapı ÇalışmalarıFirma bünyesinde bulunan yüksek frekanslı Jeoradar (Georadar/GPR) antenleri sayesinde tarihi yapılarda hasarsız tespit çalışmaları yapabilmektedir. Jeoradar (Georadar/GPR) ile, tarihi yapı duvarlarında ve tarihi yapıların kolon ve kirişlerinde hasarsız olarak çatlak analizi, boşluk tespiti, metalik bağlantı tespiti, yapı iç yapısı belirlenmesi çalışmaları yapılabilmektedir. Türkiye’ nin çok önemli tarihi yapılarında Jeoradar (Georadar/GPR) ile yapı analiz çalışmaları firmamız tarafından başarıyla tamamlanmıştır.


Yapılan Çalışmalar


Sabiha Gökçen havalimanı raylı sistem bağlantısı inşaat çalışmaları kapsamında belirtilen alanlarada jeolojik süreksizlik ve boşluk tespit çalışmaları
Gaziantep ili, Şahinbey belediyesi 3 farklı mahalle de gpr ile mağra tespit çalışmaları (100.000 m2)
Balıkesir ili, Savaştepe ilçesi, t.c.d.d. ait tünellerde jeolojik süreksizlik ve boşluk tespit çalışmaları
Topkapı Sarayı deavi kasrı gpr çalışmaları
Topkapı Sarayı bab-ı hümayun kapısı gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Petkim, Aliağa, sahası gpr çalışmaları
Yeniköy-Kemerköy termik santralleri altyapı tespit çalışmaları
Topkapı Sarayı incili köşk gpr çalışmaları
İstanbul Arkeoloji Müzesi 1.etap ve 2. etap gpr çalışmaları
TC. Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü gürsoy grup restorasyon çalışması gpr çalışmaları
Ahırkapı Feneri gpr ile arkeojeofizik ve yapı radarı çalışmaları
Eyüp ilçesi, Feshane yapısı yapı radarı çalışması
Hoca Kasım Günani cami gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Haseki Camii yapı radarı çalışmaları
Zeynep Sultan Camii gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Helvacıbaşı Cami yapı radarı ve arkeojeofizik çalışmaları
Zindan Han arkeojeofizik çalışmaları
Diktaşhan arkeojeofizik çalışmaları
Yatağan Termik Santrali, gpr çalışmaları (30.000 m2)
Kastamonu, dsi, hasanlı göleti gpr çalışmaları (20.000 m2)
Bakırköy Fildamı Sarnıcı gpr ile arkeojeofizik çalışmaları ( 10.000 m2)
İstanbul ili, Fatih ilçesi, süleymaniye mah. fatih belediyesi arazisi gpr ile arkeojeofizik çalışması
İstanbul ili, ibb piyelepaşa otopark inşaatı gpr çalışmaları
İstanbul ili, 3. köprü güzergahı vodafone ve türk telekom baz istasyonları altyapı tespit çalışmaları
İstanbul ili Fatih ilçesi çok sayıda parsel gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
İstanbul ili, Kadıköy ilçesi gpr ile zemin altı kazık tespit çalışmaları
İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, sultantepe mah. sinpaş a.ş. restorasyon çalışması gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
İstanbul ili, Sarıyer ilçesi muhtelif parseller altyapı tespit çalışmaları
İistanbul ili, Şile ilçesi muhtelif parseller altyapı tespit çalışmaları
İstanbul ili, Fatih ilçesi, patrikhaneye ait arazilerde gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Kocaeli ili muhtelif parseller gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Bartın ili muhtelif parseller gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Kastamonu ili muhtelif parseller gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Adıyaman ili muhtelif parseller gpr ile arkeojeofizik çalışmaları
Konya ili muhtelif parseller gpr ile arkeojeofizik çalışmaları